خدمات جدید گوگل برای مدیریت کلمات عبور

گوگل برای مدیریت کلمات عبور توسط کاربران ابزار خاصی ابداع کرده که به کاربران امکان می‌دهد با امنیت بیشتری از برنامه‌های اندرویدی استفاده کنند.  این فرایندی است که ابتدا از اندروید آغاز شده و قرار است دامنه آن به سیستم‌عامل‌ها و دیگر ابزار و وسایل اعم از گوشی‌ها، تبلت‌ها، رایانه‌های رومیزی و غیره کشیده شود.

خدمات یاد شده با همکاری شرکت Dashlane ارائه می‌شود و در مرحله اول این طرح کاربران اندروید می‌توانند به شیوه‌ای ایمن و ساده با استفاده از کلمات عبور ذخیره شده وارد برنامه‌های مختلف خود شوند.

گوگل این فرآیند را Open Yolo نامیده که به معنای یک‌بار نیاز برای ورود به محیط برنامه‌های مختلف است. در قالب این شیوه کلمات عبور به طور خودکار خلق، ذخیره و برای وب‌سایت‌ها و برنامه‌های مختلف به کار گرفته می‌شوند، بدون آنکه کاربر نیازی به یادآوری و حفظ آنها داشته باشد.

کلمات عبور این روزها به یکی از ابزار ضروری ولی دردسر آفرین برای استفاده از خدمات مختلف مبدل شده‌اند. زیرا انتخاب کلمه عبور مناسب و به یادآوردن مجدد با توجه به وجود انبوه سایت‌ها و سرویس‌های تحت وب چالشی جدی برای کاربران است. دیگر روش‌های امنیتی مانند اسکنرهای اثر انگشت و چشم هم ساده‌تر و ایمن‌تر هستند، اما این روش‌ها هنوز در ابتدای راه خود هستند و احتمال سوءاستفاده از آنها هم وجود دارد.

بنابراین استفاده از برنامه‌های مدیریت کلمات عبور که بتوانند به طور مستقیم وبدون دخالت انسان ورود کاربران به سایت‌ها و appها را ممکن کنند اولویت پیدا کرده است. پیش از گوگل شرکت‌هایی مانند Roboform، LastPass و ۱Password هم خدمات مدیریت کلمه عبور ارائه کرده بودند.

منبع : ایتنا

مطلب پیشنهادی