کاربری‌های امنیتی آینده ساعت‌های هوشمند

448
۰۷ مرداد ۱۳۹۷
کاربری‌های امنیتی آینده ساعت‌های هوشمند

کاربران موبایلستان که اخبار فناوری را به‌صورت منظم دنبال می‌کنند می‌دانند که گوگل در سال 2017 میلادی جاکلیدی ویژه‌ای را برای کارمندان خود رونمایی کرد که دور زدن و هک کردن سیستم امنیتی گوگل را به حداقل می‌رساند. این سیستم با موفقیت بسیاری روبرو شد و گوگل نیز در همین راستا تصمیم گرفت تا این فناوری که با نام کلید امنیتی تایتان (Titan Security Key) شناخته می‌شود را در نسخه‌های USB/NFC و بلوتوث به بازار عرضه کند. موارد مصرف این فناوری جدید به حدی زیاد و البته امن بود که بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که تجهیز ساعت‌های هوشمند کمپانی‌های بزرگ به این فناوری نه‌تنها قدمی بزرگ در جهت امنیت کاربران خواهد بود بلکه می‌تواند کمک بزرگی برای روش‌های نوین پسورد گذاری نیز باشد.

مطالب مرتبط

اندروید P به‌عنوان نسخه بعدی از سیستم عامل موبایل گوگل قابلیت‌های امنیت بایومتریک بهتری را با خود به همراه دارد. در همین راستا نیز مرورگرهایی از قبیل کروم، فایرفاکس و مایکروسافت اج پشتیبانی از شناسایی دومرحله‌ای را در سال جاری میلادی اضافه خواهند کرد و به جاکلیدی‌ها، تلفن‌ها، ساعت‌های هوشمند و انگشترهای مجهز به کلید امنیتی تایتان اجازه خواهند داد تا جانشین پسوردها شوند.

کاربری‌های امنیتی آینده ساعت‌های هوشمند

البته نمونه‌های مشابهی نیز در این زمینه وجود دارند. برای مثال، اپل واچ در حال حاضر می‌تواند دستگاه‌های مک را قفل‌گشایی کند اما نمی‌تواند به‌عنوان یک فعال‌ساز ورود به حساب‌های کاربری همه‌جانبه بر روی سیستم عامل iOS یا MacOS عمل می‌کند. اما این ویژگی در سیستم‌های Touch ID و Face ID متصل به iCloud Keychain کمپانی اپل مشاهده می‌شود.

اندروید ۷٫۱ در پیکسل ها چه تفاوتی با سایر موبایل های اندرویدی دارد؟

از طرف دیگر جاکلیدی‌های USB کمپانی YubiCo که با نام Yubikey شناخته می‌شوند هم‌اکنون به‌وسیله USB و NFC مشابه کلید امنیتی تایتان گوگل کار می‌کنند اما YubiCo گزینه بلوتوثی این محصول را برخلاف گوگل به‌اندازه کافی خوب نمی‌داند. در این میان اما ساعت‌های هوشمند می‌توانند با استفاده از بلوتوث یا NFC و دیگر حسگرها از این فناوری در درون خود استفاده کنند و خود را به بخشی از ابزار دسترسی بی‌سیم مفید بدل کنند.

البته ساعت‌های هوشمند برای افزودن امنیت بیشتر به حسگرهای اثر انگشت مجهز نیستند اما کدهای عبور ویژه‌ای را به‌عنوان یکی از تمهیدات امنیتی می‌توان به آن‌ها افزود. بااین‌حال به نظر می‌رسد که نسل جدید ساعت‌های هوشمند گوگل و کوالکام ایده‌های جدیدی برای افزایش امنیت کاربران در نظر گرفته‌اند که بسیار مفید واقع خواهند شد. البته احتمال وجود چنین سیستمی هنوز مشخص نشده است اما سال 2018 برای افزایش کاربری‌های امنیتی ساعت‌های هوشمند زمان مناسبی به نظر می‌رسد.


مطالعه بیشتر

۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

بدون دیدگاه

    مطلب پیشنهادی